
Życie jest łatwe, kiedy masz zamknięte oczy i nie rozumiesz niczego, co widzisz….. – John Lennon
28 sierpnia, 2023
OSTRZEŻENIE: Na wstępie opowiadam historię z życia, jeśli masz dość kontaktów międzyludzkich lub po prostu cię to nie obchodzi, przewiń w dół strony.
(Chociaż mam nadzieję, że jednak zdecydujesz się zostać i mnie wysłuchać.)
Jak poznałam (i pokochałam) hydrolat?
(...) Jej koścista dłoń ściskająca mały, szklany flakonik niebezpiecznie zbliżała się w kierunku moich oczu. Niespodziewanie stanęłam w obliczu krytycznej, wręcz patowej sytuacji. Towarzyszył mi natłok myśli, przelatujące przez mój umysł niczym wzburzone, morskie fale. Wykorzystywałam resztki energii i silnej woli, aby pomimo drżenia, ustać na dwóch nogach. Sekundy zamieniały się w minuty, minuty w godziny. Czas ustał. Męki w prawdziwie zwolnionym tempie. Odległość między naszymi ciałami malała. Wzrok uporczywie odmawiał mi posłuszeństwa. Promienie słoneczne, pomimo moich wewnętrznych, jakże żałosnych, rozpaczliwych lamentów i błagań, nie odpuszczały. Stało się. W moich uszach wybrzmiało donośne psik! psik! Odruchowo ściągnęłam wszystkie mięśnie twarzy. Donośny śmiech wymieszał się z napływającymi do moich oczu strumieniami słonego potu o kwiatowym, subtelnym zapachu.
Tak właśnie wyglądało moje pierwsze spotkanie z lawendowym hydrolatem.
Hydrolat czy hydrosol- terminologia słowa
Hydrolaty znane są czasami pod nazwą hydrosole, stosowaną najczęściej przez brytyjskich lub amerykańskich naukowców. Termin hydrosol wywodzi się z łacińskiego,, hydro”, oznaczające wodę, oraz,, sol”, oznaczające roztwór. Warto podkreślić, że termin ten może funkcjonować w środowisku, jako dowolny roztwór na bazie wody, nie tylko lecznicza woda roślinna.
Hydrolat również odnajduje swoje korzenie w łacinie, ,,hydro”, czyli woda i ,,lait”, czyli mleko. Wzięło się to z faktu, iż woda ma mleczny wygląd, gdy jest po raz pierwszy wytwarzana .
Czy przychodzi ci na myśl historyczna postać kobieca, która brała odmładzające kąpiele w płatkach róż lub hydrolatem różanym i mleku?
Hydrolaty w ujęciu holistycznym
,,Hydrosole i olejki eteryczne zawierają całą „informację energetyczną” z roślin. Możemy myśleć o destylacji jako procesie transformacyjnym, który uwalnia najbardziej subtelne elementy rośliny: jej esencję, jej duszę.” pisze Lydia Bosson, współzałożycielka holistycznej szkoły Usha Véda w Szwajcarii.
Wzmianka historyczna
W starożytności wszechstronność hydrolatów była nieoceniona. Stosowane były w codziennej pielęgnacji, magicznych rytuałach i obrzędach.
Kobiety upodobały sobie aromatyczne wody jako zmysłowe perfumy- pierwsze afrodyzjaki- kusząc płeć przeciwną. Z kolei mężczyźni stosowali je jako odstraszacze złych duchów oraz energii, które wywoływały nieprzyjemny zapach.
Hydrolaty podobnie jak inne pachnidła, miały charakter sakralny- biblijnym przykładem będą narodziny Jezusa Chrystusa, któremu wręczono złoto, kadzidło i mirrę. Dzisiaj, te szklane flakoniki wypełnione kwintesencją natury ponownie wracają do łask, stając się częścią naszego codziennego rytuału.
Czym są hydrolaty? Jak powstają?
Hydrolat, zamiennie nazywany ,,hydrosolem” lub ,,wodą kwiatową”, co nie jest całkowicie zgodne, gdyż destylowane mogą być różnych rodzajów i części rośliny, przykładowo płatków róży, nasion lnu czy owoców jarzębiny, jest to ,,płynny produkt powstały w wyniku destylacji wody lub destylacji parowej roślin.”
Para wodna, przepuszczana przez rośliny, skrapla się, zachowując najcenniejsze dla skóry składniki- esencje i związki aromatyczne. Hydrosol tworzy się równocześnie z olejkami eterycznymi; podczas procesu destylacji wytwarzają się dwie grupy- oleista, czyli oleje bogate w wartości odżywcze oraz wodna, niczym subtelna bryza o poranku, czyli hydrolat, kojący, odświeżający i wspierający naturalne piękno.
Jak używać?
Użycie hydrolatu limituje jedynie nasza wiedza na temat poszczególnych zastosowań i zalet roślin, z których jest pozyskiwany. Mogą wspomagać nas w walce z takimi problemami jak: opuchlizna, cienie pod oczami czy trądzik. Znakomicie sprawdzi się jako tonik naturalny. Niezależnie jednak od wyboru, podstawową i wspólną właściwością hydrolatu, jako surowca kosmetycznego, jest przywracanie skórze odpowiedniego, lekko kwaśnego pH.
W zależności od rośliny, z której powstały, hydrolaty mogą wykazywać różnorodne właściwości pielęgnacyjne:
- regenerujące,
- nawilżające,
- przeciwzapalne,
- łagodzące,
- bakteriobójcze,
- antyoksydacyjne,
- ujędrniające,
- odświeżające,
- regulujące wydzielanie sebum,
- przeciwłupieżowo,
- antyseptyczne.
Zastosowanie
Naturalne wody roślinne mają wiele zastosowań w pielęgnacji ciała, skóry twarzy i włosów. Możemy wykorzystać je w domowym SPA, jako energizująca mgiełka a nawet okład na zmęczone powieki. Nieopisaną zaletą jest ich poręczny rozmiar, dzięki czemu bez trudu wciśniemy je do torebki. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia, oto przykłady niektórych z nich:
1. Naturalne perfumy - Kojące zmysły wody kwiatowe stanowią świetną alternatywę dla sklepowych perfum. Hydrolat różany nie tylko działa uspokajająco na zmysły, zatrzymując nasze zabiegane dusze, lecz także służy za zmysłowy afrodyzjak.
2. Odświeżacz powietrza - Hydrolat z szałwii to zdrowsza alternatywa dla chemicznych odświeżaczy. Jego antyseptyczne właściwości doskonale sprawdzą się
w pomieszczeniach wymagających odświeżenia. Ziołowa esencja zamknięta w ciemnej, szklanej buteleczce, wprowadzi orzeźwiającą aurę,
neutralizując nieprzyjemne zapachy.
3. Mgiełka chłodząca - Hydrolat z róży damasceńskiej o świeżym, słodkim zapachu,
szczególnie pomoże osobom borykającym się z cerą suchą. Z hydrolatem z szałwii polubią się miłośnicy lekko pieprznych, świeżych aromatów, jak i osoby szukające produktu ograniczającego wydzielania sebum, pocenia się.
4. Podkład pod kosmetyki - Hydrolaty całkowicie mogą zastępować wodę w produktach DIY, takich jak maseczki, glinki lub toniki, wprowadzając wartość dodaną w postaci zamkniętych w nich wartości odżywczych.
5. Tonik - Zdecydowanie jeden z ważniejszych kroków w codziennej pielęgnacji twarzy. Nieprawidłowe pH skóry może przyprawić nas o podrażnienia, nadmierne wydzielanie sebum lub też przesuszeń skóry.
6. Wcierka do skóry głowy - Hydrolaty, w zależności od rodzaju, mają wachlarz zastosowań na włosy. Wybrane z nich pomogą z nadmiernym wypadaniem włosów, przykładowo hydrolat z rozmarynu, a inne zadbają o zdrową skórę głowy, na przykład hydrolat szałwiowy.
7. Kompres na powieki niwelujący opuchliznę - Przekieruj uwagę na hydrolaty o właściwościach łagodzących i nawilżających. Hydrolat różany spełnia
wszystkie te wymagania. Wystarczy nasączyć bawełniane płatki kosmetyczne
płynem, najlepiej wcześniej schłodzonym w lodówce, i cieszyć się efektem.
8. Podkład do olejowania włosów - zmieszaj olej z dowolnym hydrolatem, najlepiej
o właściwościach nawilżających, aby wesprzeć odżywczymi właściwościami zabieg olejowania włosów. Trzymaj minimum pół godziny, dla lepszych efektów, pozostaw mieszankę na dwie, trzy godziny, bądź na całą noc.
9. Mgiełka do włosów - Naszym włosom obce jest słowo spokój- cykliczne przesuszają się raz od chłodnych wiatrów, innym razem od zbyt wysokiej temperatury. Kapryśność pogody wpływa na kondycję włosa, skutkującą w ich osłabieniu i łamliwości. Hydrolat lawendowy, znany ze swoich nawilżających i wzmacniających właściwości, nawilża je, przywraca dawny blask i sprężystość. Szczególnie polecany posiadaczom włosów farbowanych, gdyż pomaga stabilizować kolor włosa.
10. Dodatek do relaksujących kąpieli - Masz problemy ze snem? Czujesz się obolała, albo potrzebujesz intymnej chwili dla siebie? Najlepszym wyborem będzie hydrolat lawendowy, o nienachalnym zapachu francuskiej sielanki, który wprowadzi cię w stan błogiego ukojenia i wyciszenia. Jego relaksujące i przeciwbakteryjne właściwości pomogą ci z bólem głowy, przyspieszą gojenie się ran i wprowadzą twoje zmysły w stan ukojenia.
11. Płyn do demakijażu - Wybierz swój ulubiony hydrolat jako ekologiczną opcję płynu do demakijażu. Pamiętaj, aby traktować cerę z najwyższą delikatnością.
12. Harmonijne wsparcie podczas medytacji - praktyki medytacyjne z upływem lat zyskują na popularności. Konieczne jest wówczas stworzenie atmosfery sprzyjającej wyciszeniu i skupieniu. Naturalne hydrolaty, takie jak hydrolat lawendowy, różany czy z szałwii, dzięki aromatycznym zapachom, pomogą w osiągnięciu błogiego spokoju i stanu równowagi, które są kluczowe do osiągnięcia głębokiej relaksacji ciała i umysłu.
Natura dała nam niezwykłe zasoby, musimy tylko umieć je dostrzec i dać sobie szansę skorzystać.
Klikam entuzjastycznie w klawisze z nadzieją, że dotrwałaś do tego momentu. Mam do ciebie ważne pytanie...
Używasz hydrolatów w jeszcze inny sposób niż wymienione? Zdradź mi sekret, obiecuję że nikomu nie powiem! Chyba że mi pozwolisz.